Procesul de învățământ este centrat pe copil, iar profesorii predau copiilor în așa fel încât stadiile de dezvoltare, nevoile, interesele individuale și stilul fiecăruia să corespundă cu metodologia didactică și pedagogică.

În ceea ce privește conținutul prevăzut de programele școlare, acesta este structurat astfel încât să permită realizarea obiectivelor fiecărei discipline. Cadrele didactice promovează utilizarea strategiilor interactive și a metodelor de învățare prin cooperare, încercând întotdeauna să stimuleze dezvoltarea personală a fiecărui elev în parte, dar și cooperarea socială. Iar pentru că întreaga echipă contribuie la un proces interactiv, prin care copiii sunt familiarizați cu metode de socializare, ne dorim ca și părinții să se implice în educarea copiilor, creând o unitate în educație și obținând tot ce este mai bun pentru copii.

Școala Luca

Unitate autorizată de Ministerul Educației și Cercetării și acreditată OMEC nr. 3642 din 31.03.2021

Autorizație de Securitate la Incendiu nr. 1309/19-SU-BIF-A/30.09.2019

Adresa: Str. Sfântul Petru Tei, nr. 67 A- 71, București
Zona: Floreasca, Lacul Tei, Kaufland Barbu Văcărescu

PROGRAMEAZĂ O VIZITĂ

Facilități

Confortul și siguranța celor mici este cel mai important lucru pentru noi, de aceea ne dorim ca și ambientul în care copilul tău își desfășoară o bună parte din zi să ofere pe deplin aceste facilități. Beneficiem de:

• școală acreditată
  • comunicare promptă cu părinții prin intermediul catalogului virtual completat zilnic
  • săli de clasă/sali de grupa echipate cu materiale educaționale pentru toate ariile curriculare
  • clase/grupe cu maxim 17 elevi
  • cabinet metodic și de consiliere
  • cabinet medical – asistență medicală zilnică
  • curte proprie
  • loc de joacă
  • terenuri de sport
  • sala de sport
  • spațiu în aer liber destinat activităților sportive și recreative
  • supraveghere video on-line
  • catalog on-line
  • bucătărie proprie
  • transport la cerere

Taxă școlară primară

8:00 - 18:00 : 460 euro/lună
*la cursul BNR din ziua emiterii facturii.

• Micul dejun
  • Gustare fructe
  • Limba engleza zilnic
  • Programul instructiv- educativ conform Curriculumului National
  • Manualele necesare studiului
  • Programul prelungit
  • Masa de prânz în regim de cantină proprie
  • Gustare fructe
  • Efectuarea temelor și supraveghere de specialitate
  • Activități recuperatorii și jocuri de dezvoltare a aptitudinilor individuale
  • Sport

Părinții pot achita taxa școlară lunar, semestrial (cu o reducere de 5%), sau anual (cu o reducere de 10%).

Părinții cu doi copii inscrisi in Comunitatea LUCA beneficiază de o reducere de 10%  pentru cel de-al doilea copil.

Costuri extrașcolare:

• Cluburi opționale
  • Excursiile și taberele opţionale in afara Bucurestiului
  • Aportul parinților la evenimente, spectacole, serbări şi concursuri impuse de organizații naționale și internaționale (costume, taxe de participare).

*** Toate aceste activitati sunt opționale, iar copiii care nu participă, vor beneficia de un alt program, organizat în instituție.