Școala Luca Și Orele Online!

În această perioadă cu toții simțim  lipsa colegilor, elevilor, și a atmosferei din sala de clasă. Până și freamătul acela din timpul orelor este acum dorit de toată lumea! Dar, și această perioadă are pentru toți beneficii. Copiii din ciclul primar au învățat să lucreze mai mult individual, să  își exerseze răbdarea și să folosească tehnologia cu folos. Profesorii au avut ocazia să se dezvolte, aplicând tot ceea ce au învățat la cursurile de educație digitală (pentru că DA, și profesorii învață…..continuu!).

Ce le-a plăcut cel mai mult copiilor în școala online:

  • Libertatea, creativitatea și…… trezitul mai târziu dimineața
  • Am învățat aplicații distractive de matematică
  • Mi-a plăcut posibilitatea de partajare a ecranului și faptul că pot vedea colegii în același timp
  • Temele mai interactive și absența ghiozdanului greu
  • Lecțiile prin jocuri, cu materialele vizuale și aplicații interactive.

Ce le-a plăcut cel mai mult profesorilor în școala online:

  • Fiecare copil este încântat să răspundă
  • Lucrul  pe calculator de acasă, nu se pierde din timp pe drum.
  • Corectarea temelor, orele distractive și urările de dimineață
  • Legătura mai strânsă cu părinții elevilor
  • Putem cere și primi explicații în timp real și prin chat

Nu știm cum funcționează sistemul online în alte școli, dar noi, cu ajutorul feedback-ului primit de la părinți și cel mai important, de la elevi, ne dăm seama că suntem pe drumul cel bun. De  asemenea, echipa pe care o facem cu părinții elevilor noștri ne ajută să obținem rezultatele mult dorite! Pentru asta le mulțumim!

Indiferent de cele ce vor urma, de situația epidemiologică din țară sau din lume, mergem mai departe cu un gând: #theschoolmustgoon

Distribuie pe