Servicii Centrul Educațional Herăstrău

• creșă
  • centru educational
  • after-school

Jocul este cea mai bună formă de învățare

Instituțiile Luca își desfășoară activitatea în clădiri mari, luminoase, dotate cu materiale didactice și jucării speciale pentru copii de la 3 la 7 ani. În funcție de zona în care locuiți sau lucrați, puteți alege unul dintre cele două sedii ale Grădiniței Luca:

Grădinița Luca Tei, Str. Sânmedru, nr. 25 (cresa, gradinita)
Centrul Educațional Luca Herăstrău, Str. Intrare Poiana, nr. 12-13 (cresa, centru educațional, afterschool)

Toate activitățile educative urmăresc Programa Activitatilor Instructiv-Educative elaborată de Ministerul Educației și sunt diferențiate pe categorii de vârstă. Fiecare grupă lucrează sub îndrumarea educatoarei cu experiență în domeniul pedagogic și a unei supraveghetoare, ambele cu atestate de predare a limbii engleze.

*** Grădinița Luca este instituție autorizată de MEN din anul 2013.

Adresa: Str. Intrare Poiana, nr. 12-13, Sector 1
Zona: Herăstrau, Aviației, Cartierul Francez

Email: afterschool@scoalaluca.ro,  stela.ionescu@scoalaluca.ro

Programul Luca Herastrau

• 8:00 – 8:30 – sosire, triaj medical, Line-up
  • 9:00 – mic-dejun
  • 9.30 – 12.30- activități educative, durata activităților fiind stabilită în funcție de categoriile de vârstă
  • 11:00 – gustare fructe
  • 12.30 – masa de prânz (produse preparate în cantina proprie)
  • 13:00 – 15:00 – somn
  • 15.00- 15.30 – limba engleză (se desfășoară zilnc și este inclusă în taxa)
  • 16:00 – gustare
  • 16:30 – activități recreative și aprofundare (colorat, pictură, modelaj, origami),
  • 19.00  – jocuri de interior sau în aer liber.

Jocul și activitatile alese se desfasoară pe grupuri mici și îi ajută pe copii să socializeze, în mod progresiv și să pătrundă în tainele mediului social și cultural din care fac parte, să deprindă elementele matematicii, a comunicarii orale și chiar a limbajului non-verbal.

Părinții sunt informați zilnic despre ziua în curs, prin intermediul catalogului virtual, iar săptămânal prin e-mail, care le asigură prezentarea temelor abordate în cadrul activităților, printr-un raport. Obiectivul nostru comun este asigurarea ingredientelor necesare pentru o copilărie și pregătire armonioase pentru viața de școlar.

Programul scurt – 8.00- 13.00

1350 RON taxă fixa

• Micul dejun
  • Gustare fructe
  • Masa de prânz în regim de cantină proprie
  • Programul instructiv- educativ
  • Caietele de activități necesare studiului
  • Limba engleza zilnic

Programul lung – 8.00- 19.00

1.650 RON taxă fixă

• Programul lung
  • Mic dejun
  • Activități instructiv educative
  • Gustare
  • Masa de prânz în regim de cantină proprie
  • Somn
  • Gustare
  • Jocuri și activități recreative
  • Limba engleză zilnic

Informatii

Părinții pot achita taxa școlară lunar, semestrial, cu discount 5%, sau anual, cu discount 10%.
Părinții cu doi copii inscrisi in Comunitatea LUCA beneficiază de un discount de 10%  pentru cel de-al doilea copil.

Costuri extrașcolare:

• Cluburi opționale
  • Excursii și tabere opţionale în afara Bucureștiului
  • Aportul părinților la evenimente, spectacole, serbări şi concursuri impuse de organizații nationale și internaționale (costume, taxe de participare).