Școala Primară Luca

• clasa a V-a   incepand cu anul școlar 2019-2020
  • before school
  • after school

Procesul de învățământ este centrat pe copil, iar profesorii predau copiilor în așa fel încât stadiile de dezvoltare, nevoile, interesele individuale și stilul fiecăruia să corespundă cu metodologia didactică și pedagogică.

În ceea ce privește conținutul prevăzut de programele școlare, acesta este structurat astfel încât să permită realizarea obiectivelor fiecărei discipline. Cadrele didactice promovează utilizarea strategiilor interactive și a metodelor de învățare prin cooperare, încercând întotdeauna să stimuleze dezvoltarea personală a fiecărui elev în parte, dar și cooperarea socială. Iar pentru că întreaga echipă contribuie la un proces interactiv, prin care copiii sunt familiarizați cu metode de socializare, ne dorim ca și părinții să se implice în educarea copiilor, creând o unitate în educație și obținând tot ce este mai bun pentru copii.

Adresa: Str. SF. PETRU TEI NR. 67A-71
Zona: Floreasca, Lacul Tei,  Kaufland Barbu Văcărescu

Email: office@scoalaluca.ro, gimnaziu@scoalaluca.ro

Facilități

• Confortul și siguranța celor mici este cel mai important lucru pentru noi, de aceea ne dorim ca și ambientul în care copilul tău își desfășoară o bună parte din zi să ofere pe deplin aceste facilități. Beneficiem de:
    • școală autorizată și în curs de acreditare
    • comunicare promptă cu părinții prin intermediul catalogului virtual completat zilnic
    • săli de clasă/sali de grupa echipate cu materiale educaționale pentru toate ariile curriculare
    • clase/grupe cu maxim 17 elevi
    • cabinet metodic și de consiliere
    • cabinet medical – asistență medicală zilnică
    • curte proprie
    • loc de joacă
    • terenuri de sport
    • sala de sport
    • spațiu în aer liber destinat activităților sportive și recreative
    • supraveghere video on-line
    • catalog on-line
    • bucătărie proprie
    • transport la cerere

Taxe și înscriere

Program TIP I – 8.00- 13.00 : 1.300 RON/lună

• Micul dejun
  • Limba engleza zilnic
  • Programul instructiv- educativ conform Curriculumului National
  • Manualele necesare studiului

Program TIP II – 8.00- 19.00 : 1.600 RON/lună

• Micul dejun
  • Limba engleza zilnic
  • Programul instructiv- educativ conform Curriculumului National
  • Manualele necesare studiului
  • Programul prelungit
  • Masa de pranz în regim de cantină proprie
  • Gustare fructe
  • Efectuarea temelor și supraveghere de specialitate
  • Activități recuperatorii și jocuri de dezvoltare a aptitudinilor individuale
  • Sport

Părinții pot achita taxa școlară lunar, semestrial, cu discount 5%, sau anual, cu discount 10%.

Părinții cu doi copii înscriși în #ECHIPALUCA beneficiază de un discount de 10%, pentru cel de-al doilea copil.

Costuri extrașcolare:

• Cluburi opționale
  • Excursiile și taberele opţionale in afara Bucurestiului
  • Aportul parinților la evenimente, spectacole, serbări şi concursuri impuse de organizații naționale și internaționale (costume, taxe de participare).

*** Toate aceste activitati sunt opționale, iar copiii care nu participă, vor beneficia de un alt program, organizat în instituție.