EDUCAȚIA FINANCIARĂ PE ÎNȚELESUL ELEVILOR

În prima săptămână a școlii de vară, elevii  au avut parte de o introducere în educația financiară și au primit cele mai bune sfaturi din domeniul finanțelor.

Au aflat despre bani: cum au apărut, cum îi obținem, cum îi gestionăm și cum îi înmulțim.

Au aflat că înainte ca banii să apară, oamenii foloseau TROCUL pentru a obține diferite alimente sau obiecte. Așa că au organizat și ei un troc al cărților. Astfel, fiecare a obținut o carte nouă, interesantă, numai bună de citit.

Au avut parte de un atelier de educație financiară găzduit de organizația Școala de Valori în care au învățat despre valoarea banilor și importanța economisirii, precum și despre principiile gestionării responsabile a banilor. La final au avut parte de o adevărată dezbatere pe tema: CONT DE ECONOMII SAU PUȘCULIȚĂ?

Cu toate lecțiile învățate, în ultima zi lucrătoare a săptămânii și-au creat propria afacere: un stand cu băuturi și alimente preparate chiar de ei!

Urmează o altă săptămână în care vor afla despre MANAGEMENTUL TIMPULUI.
Printre tematicile abordate regăsim:
– organizarea eficientă a timpului
– cum facem față factorilor de distragere
– hoții de timp ( cum îi identificăm)
– Matricea urgent/important
– To do list

Distribuie pe